1 Aylık Bebek Gelişimi - Ay Ay Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi - Ay Ay Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Bebeğiniz, doğumdan sonraki ilk birkaç günde bir miktar sıvı kaybederek kilo kaybına uğrayacak olsa da 10-14 gün içerisinde doğum kilosuna ulaşacaktır. Bebek gelişiminde ilk aydan itibaren bebeğinizin her hafta 150-250 gram kilo alması beklenmektedir. Eğer bebeğiniz bu aralıktan az veya fazla kilo alıyorsa çocuk doktorunuz ile bir görüşme yapmanız uygun olacaktır.

Bir aylık bebeğinizin, sizin gözetiminizde karın üstü bırakıldığında kafasını kısa bir süre kaldırabilmeli, kol ve bacaklarını vücudunun 2 yanına doğru rahatlıkla hareket ettirebilmelidir.

Yenidoğan bebeğin ilk aylardaki gelişim sürecinde, her kucağınıza aldığınızda kafasını desteklemeyi ihmal etmeyin. Bebeğiniz kafasını kısa süreler tutabilse de boyun kasları henüz bebeğinizin kafasının ağırlığını destekleyecek gelişime ulaşmamıştır. Doğumdan sonra bebeğinizin kafasında fontanel veya bıngıldak denilen oluşumlar bulunmaktadır. Bu yapılar, kemik değil kıkırdaktır. Fontanel ya da diğer ismi ile bıngıldak, doğum sırasında bebeğinizin kafasının hasar görmeden rahimden çıkmasını olanak veriri ve kafatasının beyninin büyümesine izin verecek şekilde adapte olmasını sağlar. Bu noktalar bebeğinizin yaşı ilerledikçe kemikleşerek kapanacaktır. Eğer fontanellerin bulunduğu alanlarda anormal şişme veya çöküklük bulunmakta ise olası sağlık sorunlarına karşı çocuk doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bebeğiniz, hayata uyum sağlamak sağlamak amacıyla, doğuştan bazı reflekslere sahiptir. Yeni doğan bebek refleksleri, meme arama ve emme, avucuna dokunduğunuzda elinizi veya parmağınızı kavrama, ayak tabanını okşadığınızda ayağın içe kıvrılması ve irkildiğinde veya korktuğunda kollarını ve mümkünse bacaklarını açma gibi değişik reflekslerdir. Aynı zamanda bebeğiniz onu yürüyecek şekilde tuttuğunuzda adımlama refleksi (adım atacak şekilde bir bacağı öne atma) gösterecektir. Bu reflekslerin herhangi birini gözlemleyememeniz durumunda çocuk doktorunuz ile temasa geçmek uygun olacaktır. 

Bebeğiniz ilk 1 aylık döneminde günde 20-22 saat kadar uyuyarak, kalan süreyi ise beslenerek ve etrafındaki dünyayı tanıyarak geçirecektir.


1 Aylık Bebek Beslenmesi

1 aylık bebeğinizi emzirirken aklınızda olması gereken en önemli şey; bebeğinizi hiçbir konuda zorlamamanız gerektiğidir. Aynı şekilde süt miktarınız konusunda endişelenip stres yapmanız hem sizi hem de bebeğinizi olumsuz etkileyecektir.

Yenidoğan bebeğinizin gelişimi sırasında her ağlaması, aç olduğu anlamına gelmez. Yenidoğan bebekler kendilerini rahatlatmak amacıyla, yüksek seslere veya değişik deneyimlere tepki olarak da ağlayabilirler. 1 aylık bebeğiniz her gün 8-12 defa annesini emmek isteyecektir. Yenidoğan bebek annesini emdikçe, annenin süt miktarı artacaktır. Bebeğin annesini emmek istemediği durumlarda göğüs pompası kullanarak anne kendini rahatlatabilir. Sağılan süt, buzdolabında 2-3 gün, buzlukta ise 3 aya kadar saklanabilir. Göğüs pompası kullanmak hiçbir şekilde annenin canını acıtmamalıdır; eğer göğüs pompası kullanırken anne acı hissediyorsa, pompa kullanımı gözden geçirilmelidir ve göğüs ucunda oluşmuş olabilecek çatlak veya tahriş durumları kontrol edilmelidir. 

Eğer bir sağlık sorunu vb. nedeniyle bebeğinize sütünüz yetmiyorsa bebek formülü seçiminde mutlaka çocuk doktorunuza danışın.


1 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Beyin gelişiminin en hızlı yaşandığı dönem 0-4 yaş arasıdır. Bu dönemde bebeğinizin her ay önemli gelişim noktalarına erişecektir.

Bebeğiniz bu dönemde 15-30 cm uzaklığındaki ilgi çekici (yüksek kontrastlı, örneğin siyah beyaz desenli nesneler) nesnelere ve sizin yüzünüze odaklanabilmelidir. Bebeğinizin bu becerisini geliştirmek için onu kendinize yaklaştırın, değişik mimikler yaparak sizi incelemesine ve odaklanmasına izin verin.

1 aylık bebeğinizin size ihtiyaçlarını belirtme ve iletişim kurma biçimi ağlamaktır. Bebeğiniz acıktığında, stres altında olduğunda, yorulduğunda, acı hissettiğinde veya şaşırdığında tepkisini ağlayarak belli edecektir. Bebeğinizi sakinleştirmenin en basit yolu ise onu kucağınıza almak ve onunla sakin bir ses tonuyla konuşmaktır. Bebeğinizi kucağınıza almanız ve ona sevgi göstermeniz güvenli bağlanma için oldukça önemlidir. 

Bebeğinizin beyin gelişimine destek olmak için onunla sık sık konuşun ve birlikte vakit geçirin. Aynı zamanda kısa süreli erken eğitim çalışmalarına bu dönemde başlayabilirsiniz. Çalışma yaptığınız materyalin yüksek kontrast içerdiğinden (siyah-beyaz) ve herhangi bir çalışma yaparken bebeğinizin yüzünüzü de görebildiğinden emin olun.

Kaynak: What to Expect The First Year, Heidi Murkoff-Sharon Mazel, Derleme